İletişim Bilgileri

Medikal House

  • Yetkili Kişi: Serdar Aydın
  • Telefon numarası: +90 (232) 484-55-66
  • +90 (553) 567-27-57
  • Adres: Konak Mah. 847 Sok. No.19 D.B04 Nebioğlu İş Merkezi, Konak, İzmir, 35260, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Hasta Odası, Hasta Karyolası ve Hasta Yatağı Nasıl Olmalıdır Hasta Odası İçin Gerekli Bilgiler

09.09.2013 11:26

Hasta Odası ve Hasta Yatağı Nasıl Olmalıdır
Hasta Odası, Hasta Karyolası ve Hasta Yatağı Nasıl Olmalıdır Hasta Odası İçin Gerekli Bilgiler

Olasılıklar dahilinde tedavi gören hasta, ayrı bir oda içerisinde yatırılmalıdır. Bulaşıcı hastalıklarda ise bu olay, kaçınılmaz bir Hasta Odası, Hasta Karyolası ve Hasta Yatağı mecburiyettir. Hasta odası aydınlık olmalı, havadar ve düzenli olmalıdır. Oda içi normal ısısı 16-18 derece dolayında bulunmalı, hastanın ateşi yükseldiğinde bu ısı düşürülebilecek yapıda olmalıdır. Pencere açık tutularak, odanın sürekli hava alması sağlanmalıdır. Yaz aylarında odaya güneşin ışıklarının ve sıcaklığının aşırı derecede girmesi önlenmelidir. Hasta odasının mümkün olduğu kadar gürültüden uzak seçilmesine dikkat edilmeli ve odaya sinek ve diğer bakteri ve mikrop taşıyabilecek haşerelerin girmesini önlemek için pencereye sineklik veya herhangi bir muhafaza takılmalıdır.

Hasta Yatağı ve Hasta Karyolası

Tedavi gören hastanın yattığı hasta karyolası nın veya hasta yatağı nın her iki tarafı da serbest olmalıdır. Işığın arkadan gelmesine dikkat edilmelidir, eğer yatağın bir tarafı duvara dayanıyorsa, soğuğun geçişi önlenmek gerekmektedir. Temizlik kolaylığı nedeniyle, madenden yapılmış yani ABS platformlu hasta karyolaları tercih edilmelidir. Hasta çocukların korkuluklu hasta karyolaları nda yatması uygun olanıdır. Ayrıca, hasta bakıcının hareket kolaylığı yönünden hasta yatağının çok alçak olmamasına dikkat edilmek gerekmektedir. Hasta Yatağı fazla yumuşak ve fazla çukur olmamalı ve çarşafın altına serilecek bir muşamba ile veya bir sıvı geçirgen alez ile yatağın veya şiltenin ıslanması önlenmelidir. Yatak çarşafı veya alez çok temiz olmalı ve yatağın üzerine gergin olacak bir şekilde serilmelidir. Çarşafın üstüne ikinci bir muşamba ve onun üstüne de bir örtü serilmemelidir. Hastanın yastığı sık sık düzeltilerek hasta rahatlatılır. Ayrıca, yorgan hastaya fazla ağırlık vermemeli ince, hafif ve hava geçirgen olmalıdır. Hastanın rahatça yatabilmesini sağlamak için ensesine ve dizlerinin altına yastık konmalı ve bu sürekli tekrarlanmalıdır. Solunum güçlüğü hastalıklarında hastanın baş kısmı yüksekçe olmalı, baygın veya ameliyattan yeni çıkmış hastalar ise düz pozisyonda yatırılmalıdır.
Sırtı kısmı yüksek olarak yatan hastanın kaymasını önlemek için ayaklarının ucuna bir yastık ya da durulmuş bir battaniye konmalıdır. Yaralı hastanın altına simit yastık, hava yastığı veya visco yastık konulabilir. Ayrıca, hastanın yatış şekli sık sık değiştirilmelidir. Bunun için ise manuel hasta karyolaları, manuel hasta yatakları, motorlu hasta karyolaları ve motorlu hasta yatakları kullanılmalıdır.

Hasta Odasındaki Tıbbi Malzemeler, Medikal Ürünler ve Diğer Hasta Ürünleri

Hasta Malzemeleri, Tıbbi Malzemeler ve Medikal Ürünler. Hasta odası içerisinde ikinci bir yatağın ya da bir karyolanın bulunması hasta yatağının düzeltilmesi sırasında hastayı yatırmak için bakıcıya kolaylık sağlayacağı gibi, sürekli kontrol altında tutulması Hasta Odası, Hasta Karyolası ve Hasta Yatağıgereken hastanın yanında refakatçi olmasına da olanak sağlayacaktır. Oturabilecek düzeyde olan hasta için odada bir koltuk bulundurulmalıdır. Yatağın başucuna konulacak küçük bir komodinin üstünde gece lambası bulundurulmalı, saat, hastanın ilaçları ve su gibi öteberi de bulundurulabilir. Bunların dışında, komodin üzerinde bulunan gözlerinden de yararlanılarak hastaya gerekli olabilecek şeyler konabilir. Karyolanın ayakucu kısmına bir ateş çizelgesi aşılmalı ve düzgün olarak ölçüm sağlanarak ateş durumu kaydedilmelidir. Eğer komidin dolaplıysa, sürgü ve idrar şişesi gibi benzeri medikal ekipmanlar bu dolapta saklanabilir.

Doktor ve ya ziyaretçiler için de hasta odasında birkaç sandalye ve bir masa bulundurulması yararlı olacaktır. Hasta odasında bulunabilecek çiçeklerin seçimi dikkatlice yapılmalı polen gibi alerji sahibi hastalarda hiç odaya sokulmamalıdır. Çiçeklerin suyu sık sık değiştirilmeli ve geceleri odadan çıkarılmalıdır. Yiyecek ve kirli eşyaların hastanın odasında hiçbir şekilde yeri yoktur ve bulundurulmamalıdır.

Hasta Odasının Temizliği ve Dezenfeksiyonu

Birçok hastalığın başlıca nedeni veya daha da kötüye gitme sebebi pislik ve kirliliktir. Temizlik, vücudu hastalıklardan korur ve hastalığın ilerlemesini önleyicidir. Her ev kadınının evini temiz tutması, her gün temizlemesi olağan birşeydir. Ne var ki, hastalıklarda yalnız evin temizliği yeterli olmamaktadır. Evin ayrıca, dezenfektan maddelerle dezenfeksiyonu gerekmektedir. Böylece, hastalık mikroplarının üremesi ve yayılması önlenmiş olur.hasta karyolası izmir, hasta yatağı izmir
Temizlik sırasında kesinlikle toz oda içerisinde yayılmamalıdır. Bu nedenle temizlik için en uygun araç ıslak bezler ile gerçekleştirilen bir temizlik ve elektrik süpürgesidir. Toz alırken, kullanılan toz bezi sık sık silkelenmeli veya yıkanmalıdır. Oda içerisindeki halı ve kilimler toz kaldırılmadan toplanmalıdır ve başka bir yerde temizlenmelidir. Temizlik sırasında oda pencerelerinin açılması odanın havalandırılması gereklidir.

Bulaşıcı olmayan hastalık sahiplerinin odalarına, doktor ya da bakıcının girmeden önce ellerini yıkaması yeterli olabilir. Bulaşıcı hastalıklarda eller yıkanırken dezenfektan bir madde kullanılmalıdır. Bulaşıcı hastalık durumlarında, hastanın kullandığı bütün giyecek eşyası, tıbbi malzemeler ve diğer araç gereçleri odadan çıkartılmadan önce dezenfekte edilmelidir. Bu gibi durumlarda, doktor ve bakıcıların temiz önlük giymeleri gerekmektedir.